503 906 292

Jak przesłać duży plik e-mailem?

Przesyłanie plików przez Internet między osobami czasem staje się problematyczne kiedy przesyłany plik ma dużą objętość. W branży, w której pracuję, często zdarza się przesyłać pliki do klientów, które objętością przekraczają kilkadziesiąt megabajtów, a czasami jest to nawet powyżej 1 GB. Nagrania lektorskie to pliki dźwiękowe, które potrafią zajmować sporo. Klienci, którzy potrzebują wysłać do mnie duży plik napotykają na ograniczenia związane z limitami skrzynki ich poczty elektronicznej. Dlatego postanowiłem napisać mały poradnik jak wysyłać duże pliki przez Internet. Artykuł miał obejmować wszystkie metody wysyłania dużych plików, jednak nieco się rozrósł, dlatego podzieliłem go na części. W każdej z nich omówię jedną metodę. W tej części omówię przesyłanie dużych plików mailem.

Jeśli chcesz wysłać naprawdę duży plik, najskuteczniejszą metodą będzie udostępnienie go poprzez serwis hostingowy. Kliknij poniżej, aby zobaczyć listę takich darmowych serwisów.

Polecam kliknąć tutaj jeśli szukasz darmowych serwisów do wysyłania dużych plików

Wady i zalety każdej metody wysyłki plików zależą przede wszystkim od jego wielkości. Dlatego każdą z metod prześwietlę przede wszystkim pod tym kątem. Powiedzmy, że mamy do wysłania do klienta trzy pliki o różnej wielkości. Załóżmy, że chcemy wysłać pliki: 15 MB, 150 MB lub 1,5 GB.

Poczta elektroniczna

Czy e-mailem można wysłać duży plik?

Najprostszą metodą przesłania pliku jest poczta e-mail. Przesłanie pliku mailem jest szybkie i łatwe, o ile plik nie jest duży. Jak zdefiniować duży plik w kontekście poczty elektronicznej? Można określić, że duży plik to taki, który ma objętość większą niż 20 MB. Jest to oczywiście czysto subiektywna ocena i zależy od kontekstu. Przykładowo nagrania lektorskie o długości czterech minut zapisane w formacie MP3 320 kbps mają objętość 9,5 MB. Ten sam plik zapisany w formacie WAVE mono to 20 MB. Łatwo jest policzyć, że dłuższe nagranie to sporo danych do przesłania. Poczta elektroniczna pozwala na przesyłanie plików, jednak zawsze jest górna granica wielkości załącznika wiadomości. Na szczęście dostawcy poczty z biegiem czasu zwiększają limity wielkości załączników, bo jeszcze kilka lat temu załącznik nie mógł mieć więcej niż kilka MB.

Nie polecam wysyłać dużych plików jako załącznik e-maila, ponieważ najprawdopodobniej nie uda się tego zrobić. Nawet jeśli Twoja skrzynka pozwala na wysyłanie większych załączników, to możliwe, że skrzynka mailowa odbiorcy takiego pliku nie przyjmie. Dlatego osobiście polecam wysyłać duże pliki (kilkadziesiąt lub kilkaset MB lub nawet kilka GB) za pomocą serwisów do udostępniania (kliknij na link zamieszczony powyżej).

Ograniczenia wielkości (limity) załączników w skrzynkach e-mail

Ile można przesłać pocztą elektroniczną w załączniku? Poniżej małe zestawienie:

  • Poczta WP - 100 MB
  • Poczta Onet - 50 MB
  • Poczta O2 - 100 MB
  • Poczta Gmail - 25 MB *
  • Poczta Interia - 100 MB

* W przypadku poczty Gmail mamy 25 MB ograniczenia wielkości załącznika. W sytuacji kiedy chcemy wysłać większy załącznik, pliki zapisywane są na Dysku Google, który ma ograniczenie 15 GB całkowitej pojemności. W ten sposób wysłany plik nie jest załącznikiem do wiadomości, ale zostaje przesłany w formie linka do pobrania z Dysku Google.

Darmowe skrzynki pocztowe popularnych polskich dostawców poczty e-mail oferują zadowalające limity. W chwili pisania tego tekstu jest to 100 MB na załącznik (czyli na jedną wiadomość, do której może zostać załączonych kilka plików). 100 MB oferuje np. poczta WP, O2 i Interia. Ale np. bardzo popularny Gmail pozwala na wysłanie tylko 25 MB załącznika na wiadomość. Niektórzy dostawcy poczty oferują zwiększenie limitu wielkości załącznika w ramach połączenia konta z dyskiem sieciowym np. w Gmailu jest to Dysk Google.

Co ciekawe Gmail forsuje swój dysk sieciowy (15 GB pojemności w standardzie i bezpłatnie) i przy próbie wysyłki większego pliku proponuje wysyłkę poprzez tę usługę. Technicznie plik nie jest dodawany jako załącznik do wiadomości e-mail, ale jest zapisywany na dysku internetowym, a do treści maila dodawany jest link do ściągnięcia pliku. Jest to wygodne rozwiązanie i dla kogoś, ktoś chce szybko przesłać duży plik nie ma znaczenia jak technologicznie to rozwiązano. Plik ostatecznie i tak dotrze do odbiorcy.

Błąd przy wysłaniu wiadomości e-mail: Message exceeds size limit

Inne warianty komunikatu:
Message size exceeds fixed limit
Message size exceeds maximum message size
Message size exceeds fixed maximum message size

Komunikat taki oznacza, że przesyłana wiadomość jest za duża i nie została wysłana.

Od strony odbiorcy

Mimo iż nadawca wyśle wiadomość z dużym załącznikiem (w ramach swojej skrzynki) nie oznacza to, że wiadomość taka dotrze do odbiorcy. Dlaczego? Może się zdarzyć, że skrzynka odbiorcy nie umożliwia odbierania wiadomości z dużymi załącznikami. Nie ma w takim przypadku standardu - każdy operator pocztowy może sobie sam ustalić górną granicę wielkości odbieranej wiadomości. Jeśli dostawca poczty jest ten sam w przypadku nadawcy i odbiorcy (oba adresy są np. z Poczty O2) to problem nie powinien występować. Jeśli wiadomość wyszła to raczej na pewno dotrze. Natomiast problem taki często występuje w przypadku małych firmowych skrzynek pocztowych. Takie skrzynki z racji oszczędności mają niewielkie limity przysłanych plików i duży załącznik po prostu na taką skrzynkę nie dotrze.

Podsumowując. Moim zdaniem wysłanie dużego pliku mailem nie zawsze jest dobrym wyborem. Jeśli plik jest spory np. 150 MB lub więcej to w większości przypadków będą problemy z jego wysłaniem. Jeśli natomiast ma około 15 MB lub mniej to z wysłaniem nie powinno być problemu.

Jak przesłać załącznik pocztą elektroniczną?

Wysłanie pliku mailem sprowadza się do dodania do wiadomości pliku jako załącznika. Dodawanie załącznika do wiadomości opiera się prawie zawsze na tej samej zasadzie: podczas tworzenia wiadomości (pisania lub przy odpowiedzi) znajdź i kliknij w opcję typu "Dodaj załącznik" lub "Załącz pliki". Poniżej zamieściłem grafiki ilustrujące dodanie załącznika w najpopularniejszych w Polsce darmowych skrzynkach poczty elektronicznej.

Kliknij i zobacz:

Dodawanie załącznika w poczcie WPPoczta WP.PL

Dodawanie załącznika w poczcie O2Poczta O2.PL

Dodawanie załącznika w poczcie OnetPoczta Onet

Dodawanie załącznika w poczcie GmailPoczta GMAIL

Dodawanie załącznika w programie ThunderbirdProgram Thunderbird

Pamiętaj o ograniczeniach w przesyłaniu plików pocztą elektroniczną w załączniku. Za pomocą poczty elektronicznej poleca się przesyłać pliki niewielkie do kilku-kilkanastu megabajtów. Pliki większej objętości (kilkadziesiąt megabajtów i więcej) warto udostępniać za pomocą serwisów stworzonych do wysyłki dużych plików lub zamieszczając na własnym serwerze FTP. Dzięki tym sposobom można udostępniać pliki duże a nawet bardzo duże - nawet po kilka gigabajtów. Metody te opiszę następnym razem.

Krótkie podsumowanie

Jeżeli do wysłania masz plik do 20 MB to możesz spokojnie wysłać go mailem jako załącznik. Jeśli plik jest większy (np. film, zdjęcia, czy każdy inny) to sugeruję skorzystać z darmowego serwisu do wysyłania plików (linki do takich stron znajdziesz w moim następnym wpisie).

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 19-02-2018

Przeczytaj następny wpis Jak wysłać duży plik? Serwisy do przesyłania plików. Zamieszczam w nim listę polecanych przeze mnie darmowych serwisów do wysyłania i udostępniania dużych plików.

Powrót do strony głównej bloga »