503 906 292

Jak wysłać duży plik?
Serwisy do przesyłania plików

Poprzednio poruszyłem temat wysyłki plików poprzez pocztę elektroniczną. Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, chciałbym wskazać kilka wartych uwagi serwisów, poprzez które można przesyłać pliki o dużych rozmiarach. Wysyłając przez Internet duże pliki warto rozważyć skorzystanie z takiej usługi, zwłaszcza, że wiele z takich serwisów oferuje to za darmo. Usług takich jest sporo. Wiele takich stron pojawiało się na rynku i po niedługim czasie przestało działać. Dlatego też będę starał się aktualizować tę listę, jeśli zauważę, że któryś z wymienionych serwisów przestał działać lub też pojawił się nowy wart polecenia. Na wstępie dodam jeszcze, że nie będę skupiał się na serwisach do masowego hostowania plików typu Uploaded, Catshare, Rapidu, Nitroflare itp., ponieważ posiadają one frustrujące ograniczenia odnośnie pobierania. Skupiłem się na usługach umożliwiających łatwe przesyłanie dużych plików i stworzonych z myślą o profesjonalnym wykorzystaniu. A więc jak przesłać duży plik przez Internet wykorzystując do tego darmowy serwer?

Darmowe strony do udostępniania plików:

 • BlueCloud.pro
  https://bluecloud.pro
  Darmowy. Możliwość przesłania pliku do 7 GB. Czas przechowywania: 5 dni
  Szybkość pobierania: 2,5 MB/s
 • WeTransfer
  https://wetransfer.com
  Darmowy dla plików do 2 GB. Plik przechowywany jest na serwerze przez 7 dni. W opcji płatnej możliwość przesłania 20 GB.
  Szybkość pobierania: 6,3 MB/s
 • Dropbox
  https://www.dropbox.com
  2 GB w darmowej wersji, wymagana rejestracja. Serwis proponuje pobranie aplikacji Dropbox, jednak nie trzeba jej pobierać, pliki można udostępniać za pomocą ich strony internetowej.
  Szybkość pobierania: 4,1 MB/s
 • Filemail
  https://pl.filemail.com
  50 GB w wersji darmowej bez rejestracji, a plik przechowywany jest przez 7 dni. W wersji płatnej nie ma limitu wysyłanych plików.
  Szybkość pobierania: 2,9 MB/s

Wymienione serwisy umożliwiają darmowe przesyłanie dużych plików (np. 50mb i powyżej 100mb, 200mb, 500MB, 1GB, 2GB i ponad), chociaż posiadają również płatne plany taryfowe. W większości przypadków darmowa opcja będzie zupełnie wystarczająca, ale jeśli posiadasz większe potrzeby (np. zawodowo) lub często wysyłasz spore pliki, warto skorzystać z opcji płatnej i mieć kontrolę nad udostępnianymi danymi. Nadmienię, że tego typu darmowych serwerów do wrzucania i przesyłania plików o dużej pojemności jest więcej. Ja skupiłem się na serwerach z darmową opcją i przeze mnie sprawdzonych. Jednym z istotnych warunków była możliwość szybkiego pobrania udostępnionego pliku (bez czekania, z szybkim transferem).

Na powyższej liście przy każdym serwisie dodałem szybkość pobierania pliku. Przedstawiona liczba to wynik, który wyliczyłem na podstawie wykonanego przeze mnie testu pobierania i obrazuje jak szybko pobierzesz plik udostępniony w tym serwisie. Tutaj poznasz metodologię i szczegóły przeprowadzonego testu.

Jak działają serwisy do wysyłania plików?

Serwisy do udostępniania plików powstały z myślą o przeciętnym użytkowniku, chcącym wysłać duży plik przekraczający swoją wielkością ograniczenia poczty e-mail. Zaprojektowane są w sposób wygodny, intuicyjny i prosty, a przesłanie dużego pliku to kwestia kilku minut. Przykładowo mogą to być zdjęcia, film, prezentacja lub inne dane o dużej objętości.

Pierwszy krok to wejście na stronę internetową takiego serwisu (linki do darmowych serwisów zamieściłem powyżej). Następnie za pomocą prostego formularza w okienku wskazujemy na dysku plik, który chcemy przesłać. Plik zostaje przesłany na serwer (czas przesyłania zależy od wielkości pliku i prędkości Twojego połączenia internetowego; np. wysłanie pliku powyżej 200mb lub 1GB może trwać kilkanaście lub więcej minut). Po zakończeniu wysyłania, kopia Twojego pliku znajduje się na serwerze, a my po chwili otrzymujemy link do pobrania tego pliku. Taki link udostępniamy odbiorcy lub odbiorcom pliku (link można wysłać dowolną metodą, np. e-mailem). Osoba taka klika u siebie na ten link i pobiera plik na swój dysk. Serwisy tego typu mają dość krótki czas przechowywania plików na serwerze - jest to zwykle kilka dni. Niektóre wymagają rejestracji i logowania, ale dzięki temu mamy większą kontrolę nad naszymi plikami.

Należy pamiętać, że tego rodzaju darmowe serwery do wrzucania plików mają bardzo ograniczony czas przechowywania, dlatego nie nadają się do masowego udostępniania, ale raczej jako alternatywa dla poczty elektronicznej w przesyłaniu większych ilości danych do jednego lub grupy odbiorców.

Zalety serwisów do udostępniania dużych plików:

 • możliwość wysłania naprawdę dużych plików - do nawet 50 gigabajtów w przypadku Filemail, ale bądźmy racjonalni, w znacznej większości przypadków wysyłamy pliki mające co najwyżej 1 GB, więc każdy z powyżej wymienionych serwisów spełni swoje zadanie
 • są darmowe - bezpłatnie prześlemy duży plik za pomocą każdego z powyższych serwisów. Posiadają jednak one płatne warianty dla bardziej wymagających - najczęściej dostaniemy wyższe limity, dłuższy czas przechowywania plików na serwerach i większą kontrolę nad plikami
 • prędkość pobierania - w zależności od pory dnia i tygodnia prędkość może być różna, ale prędkość około 4 MB/s to już niezły wynik
 • brak pozostałych limitów: ilości transferu, liczby plików, odbiorców
 • prostota obsługi - najczęściej wystarczy przeciągnąć plik do okna przeglądarki lub z okienka dialogowego wskazać plik na dysku

Wysyłanie dużych plików za darmo

Jeszcze na koniec przypomnienie. Serwisy do przesyłania plików, szczególnie w darmowych opcjach, bardzo często mają krótki czas przechowywania plików, po upłynięciu którego plik jest usuwany z serwera, dlatego odbiorcy naszego pliku warto zwrócić uwagę na niezwłoczne pobranie pliku, w przeciwnym wypadku nasz plik trzeba będzie wysyłać ponownie. Z życia wzięte ;-)

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 07-03-2018

Przeczytaj następny wpis Jak skompresować plik do wysłania? O pakowaniu plików. Piszę w nim o kompresji plików, czym jest i jak praktycznie wykorzystać programy do pakowania plików. Na samym końcu artykułu znajduje się lista polecanych przeze mnie darmowych programów do kompresji plików.

Powrót do strony głównej bloga »