503 906 292

Jak podzielić plik na mniejsze części?

Dzielenie plików polega na stworzeniu archiwum w kilku tzw. partach (z angielskiego: part - część). Aby podzielić plik na party (części) wystarczy użyć jednego z popularnych programów do pakowania plików. Do tego typu zadań proponuję użyć darmowego programu 7-Zip lub Bandizip. Nie ma znaczenia jaki plik chcesz podzielić. Format ani wielkość nie mają znaczenia. Może być to zarówno mp4, pdf, wav, mp3 lub zupełnie inny. Ja w poniższym przykładzie użyłem dużego pliku dźwiękowego (nagrania lektorskie zapisane w bezstratnym formacie wave), ale Ty przykładowo możesz podzielić plik pdf, mp3, flac lub inny. Może to być również archiwum wielu plików.

Dzielenie pliku krok po kroku

Poniższy przykład ilustruje dzielenie przy użyciu programu Bandizip. Upewnij się, że jest zainstalowany na Twoim komputerze zanim przystąpisz do poniższych kroków.

Dzielenie pliku: wybór programu do kompresjiKrok 1. Wybór programu z menu

Kliknij prawym przyciskiem myszy na plik, który chcesz podzielić na części. Z menu kontekstowego pliku wybierz opcję "Dodaj do archiwum (Bandizip)".

Dzielenie pliku: więcej opcjiKrok 2. Zaznacz "Więcej opcji"

Domyślnie program ma schowane opcje zaawansowane, dlatego w okienku zaznacz "Więcej opcji", aby pojawiły się opcje zaawansowane, których potrzebujemy użyć.

Dzielenie pliku: wybór opcji podziału plikuKrok 3. Opcja "Podział plików"

Przy opcji "Podział plików" domyślnie będzie wybrane "Nie dziel", dlatego kliknij w to i z menu rozwijanego wybierz rozmiar jednej części pliku - na pliki o tym rozmiarze zostanie podzielony nasz duży plik. Ja wybrałem 300MB. Możesz również wpisać własny rozmiar wybierając "Ustalone przez użytkownika". W tym momencie możesz też zmienić inne opcje tj. "Zapisz jako typ" (ja wybrałem 7z, ponieważ jest to moim zdaniem bardzo dobry format kompresji) oraz "Poziom kompresji" (ja wybrałem najlepszy). Na końcu kliknij w przycisk "Start" u dołu okna programu.

Dzielenie pliku: okno postępu procesu archiwizacji plikuKrok 4. Pakowanie i dzielenie pliku

Po kliknięciu "Start" pojawi się okienko z postępem procesu kompresji i dzielenia pliku. Czas trwania zależy od wielkości pliku.

Dzielenie pliku: lista plików po podzialeKrok 5. Gotowe!

Na koniec otrzymujemy pliki po podziale. Ich liczba zależy od wielkości oryginalnego pliku oraz ustalonej wielkości jednej części (w kroku nr 3), dlatego warto z głową ustawić tę wielkość. Jeśli nasz oryginalny plik jest na prawdę duży np. 20 GB to możemy otrzymać kilkadziesiąt mniejszych części. Polecam wykonywać podział w osobnym folderze tzn. przed rozpoczęciem dzielenia pliku umieść go w nowym folderze. Wtedy mamy większą pewność, że nie pominiemy żadnego pliku podczas ich kopiowania lub przenoszenia. Na powyższej ilustracji mamy pięć plików: jeden oryginalny duzy_plik.wav oraz cztery mniejsze po podziale z charakterystycznymi rozszerzeniami tj. .7z.001, .7z.002 itd. Rozszerzenie zależy od wybranej metody kompresji (patrz krok nr 3: opcja "Zapisz jako typ"). Przykładowo dla wybranego typu zip rozszerzenia będą miały postać: .zip.001, .zip.002 itd. Te właśnie cztery pliki tworzą od teraz nierozłączną całość. Nasz oryginalny duży plik będzie można odzyskać tylko jeśli będziemy mieć w jednym folderze wspomniane cztery pliki.

Jak rozpakować i złączyć podzielony plik?

Scalanie plików 001Łączenie podzielonego pliku

Kliknij prawym przyciskiem myszy na plik oznaczony jako pierwsza część (np. 001) z ikonką (w moim przypadku plik ten nazywa się duzy_plik.7z.001), i z menu kontekstowego wybierz opcję "Wypakuj tutaj". Program automatycznie złączy i wypakuje plik do tego samego folderu, w którym znajdują się pozostałe pliki. Pamiętaj, aby scalenie pliku udało się, musisz mieć wszystkie części pliku podzielonego. Jeśli będzie brakować choć jednego z nich, łączenie plików nie uda się.

Po co dzieli się pliki? Najczęściej dzielone są duże pliki, które swoją objętością przekraczają co najmniej kilkaset megabajtów. Dzielenie pliku na części sprawia, że dane stają się łatwiejsze do przesłania. Jednak w ostatnich latach obserwuje się wzrost popularności serwisów do przesyłania dużych plików, o których pisałem w jednym z ostatnich artykułów. Serwisy takie umożliwiają udostępnianie plików o dużej objętości np. 1 GB. Kilka lat temu tego typu usługi nie istniały. Co prawda były serwisy do udostępniania plików, ale posiadały dużo skromniejsze limity np. 100 MB na plik i jedynym sposobem udostępnienia przez Internet dużego pliku (np. filmu) było podzielenie go na mniejsze części i wrzucenie na serwer tych części. Stąd właśnie popularne stało się dzielenie plików. Podział plików na części ma również zastosowanie jako forma zabezpieczania i szyfrowania danych. Wykorzystuje się je na przykład w popularnych serwisach do wymiany plikami jak Chomikuj. Dzięki zabezpieczeniu danych w postaci podzielenia na części skompresowanego archiwum z plikami i dodatkowo zaszyfrowaniu go hasłem mamy niemal 100% pewności, że osoby niepowołane nie dostaną się do tak zabezpieczonych danych.

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 20-03-2018

Przeczytaj następny wpis RODO a nagrywanie rozmów telefonicznych. Piszę w nim na temat europejskiej regulacji o ochronie danych osobowych w kontekście rejestrowania rozmów.

Powrót do strony głównej bloga »