503 906 292

Skąd brać muzykę do filmów, reklam i prezentacji?

W reklamie ciężko obyć się bez muzyki czy efektów dźwiękowych. To muzyka czy dźwięk podbija przekaz lektora. W filmach promocyjnych, animacjach, vlogach i prezentacjach multimedialnych podkład muzyczny jest również niezbędnym narzędziem, który nie tylko zachęca i sprawia, że przyjemniej ogląda się taki film, ale powoduje, że produkt odbierany jest jako bardziej profesjonalny.

Legalność muzyki

Początkujący twórcy filmów internetowych czy prezentacji często korzystają w swoich produkcjach z utworów ogólnodostępnych w sieci. Są to często pliki mp3 mniej lub bardziej znanych artystów muzyki rozrywkowej. Niestety korzystanie z tego typu piosenek nie jest legalne. Nie można sobie tak po prostu wziąć muzyki, która jest czyjąś własnością intelektualną jeśli jej właściciel nie udzieli na to zgody. Utwory takie są objęte licencją i nawet publiczne ich odtwarzanie bez odpowiedniej zgody jest zabronione. Świadomość tego zjawiska nie jest w Polsce powszechna. Pobieranie z Internetu muzyki, wykorzystywanie jej w produkcjach i upublicznianie bez odpowiedniego zezwolenia może nieść ze sobą poważne niebezpieczeństwo nałożenia kary za naruszenie praw autorskich, niezależnie od tego czy są to projekty komercyjne, czy niekomercyjne. Wysokość kary może być ogromna, a w ostatnich latach mnóstwo artystów walczy z nielegalnym procederem łamania praw autorskich, co jest właśnie konsekwencją zjawiska piracenia muzyki w sieci. Warto tutaj zainteresować się i dowiedzieć czym są organizacje ZAiKS, SAWP, ZASP, STOART. Więc skąd brać muzykę do reklam, prezentacji czy filmów, żeby być legalnym? Najprościej będzie ją kupić.

Bank muzyki

Miejscem, z którego można czerpać muzykę do produkcji są banki muzyki i dźwięków. Internetowy bank muzyki jest stroną zawierającą legalne pliki muzyczne z możliwością ich bezpłatnego przeglądania, odtwarzania z poziomu strony internetowej i ostatecznie wykupienia licencji do wybranych przez siebie utworów. Muzyka pochodząca z banków muzyki jest najczęściej oferowana na licencji royalty free, co w skrócie oznacza jedną opłatę za możliwość użytkowania utworu, bez późniejszych dodatkowych opłat. Bank muzyki za odpowiednią opłatą udziela licencji klientom na użytkowanie utworów muzycznych i takie pliki dźwiękowe zgodnie z treścią licencji mogą być użyte w filmach, reklamach, filmikach YouTube, vlogach, prezentacjach i innych produkcjach prywatnych i komercyjnych. Jest to więc idealne rozwiązanie dla wszystkich szukających źródła gdzie kupić muzykę do filmu, reklamy lub innej komercyjnej produkcji. Treść licencji każdy bank muzyki udostępnia najczęściej na swojej stronie internetowej. Co istotne wiele banków oferuje kilka rodzajów licencji, w zależności od rodzaju produkcji, w której utwór zostanie wykorzystany. Przykładowo jeśli muzyka będzie wykorzystana w prywatnej małej produkcji filmowej, wystarczy opłacić podstawową licencję. Jeżeli muzyka ma być użyta w reklamie telewizyjnej opłata za licencję jest wyższa.

Gdzie kupić muzykę produkcyjną?

Piszę o tym wszystkim, ponieważ jako twórca takiej muzyki udzielam się właśnie w jednym z polskich banków muzyki. Moja muzyka jest oferowana (sprzedaż licencji) za pośrednictwem banku muzyki http://www.front-music.pl, gdzie można znaleźć muzykę do reklam, filmów, prezentacji multimedialnych, animacji i innych tego typu produkcji np. zamieszczanych na YouTube, czy Vimeo. To miejsce, gdzie można kupić muzykę do reklam i filmów i legalnie używać bez ograniczeń czasowych i dodatkowych opłat. Wszystkich, którzy poszukują muzyki użytkowej do swojej produkcji czy projektu zachęcam do korzystania z zasobów banku muzyki Front Music. Jest to doskonałe miejsce, skąd można brać muzykę do filmów, prezentacji, reklam i innych projektów komercyjnych i prywatnych w sposób legalny.

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 10-04-2014

Przeczytaj następny wpis Podstawowe informacje o prawie autorskim

Powrót do strony głównej bloga »