503 906 292

Explainer video – co to jest?

Ktoś gdzieś kiedyś powiedział, że obraz może wyrazić więcej niż tysiąc słów. Trzeba przyznać, że znacznie łatwiej zapada nam w pamięć, oddziałuje na nasz umysł wieloma bodźcami zmysłowymi. Wykorzystując te prawidła dzisiejsi twórcy reklam oferują swoim odbiorcom nie tylko reklamy wideo w Internecie, ale również pochodne formy reklamowe, jakich oczekują odbiorcy.

W tym wpisie znajdziesz informacje co to jest explainer video, dlaczego warto zwrócić uwagę na ten rodzaj przedstawiania treści w Internecie, dlaczego powinni się nim zainteresować osoby zajmujące się reklamą i marketingiem.

Dlaczego akurat ten rodzaj przedstawiania treści jest tak dobry? Jeszcze 10 lat temu w zasadzie nie istniał w sieci. Starsi internauci z pewnością pamiętają, że jeszcze kilka lat wstecz treści wideo było dużo mniej, gorzej dostępne, a ich jakość była gorsza. Wraz z rozwojem technologii internetowych i przepustowości łączy użytkowników Internetu treści wideo stały się czymś normalnym. Wideo marketing zyskał życie. Każdy dzisiaj może uruchomić na własnym komputerze czy smartfonie materiały filmowe w jakości HD i ma do nich łatwy dostęp. Wystarczy rzucić okiem na statystyki: popularność serwisu YouTube rośnie nieprzerwanie od 2006 roku, a w w 2014 r. średnio trzy czwarte polskich internautów odwiedziło serwis YouTube w ciągu miesiąca. To świadczy o tym, że Polacy zakochali się w treściach wideo. Dlaczego więc nie wykorzystać tego potencjału?

Zakupy przez Internet mają pewne wady: brak bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą, produktem czy często nieadekwatny do stanu faktycznego opis produktu. Wraz z pojawieniem się trendu z wykorzystanie infografik w serwisach społecznościowych, portalach www, pojawił się explainer video dla biznesu. To nic innego jak animacja w formie filmu, prezentacji objaśniającej produkt, jego właściwości, cechy, zalety, jak również film promocyjny przybliżający działalność firmy, jej profil, oferowane usługi itp.

Explainer - z jęz. angielskiego «to explain» - wytłumaczyć, wyjaśniać

Bez wątpienia to jedna z ciekawszych form marketingu internetowego, idealna dla firm handlowych i usługowych, zwłaszcza działających w obszarze e-commerce. Dzięki explainerom konsument nie musi produktu dotykać, testować osobiście, by poznać jego właściwości, nie tylko wynikające z opisu tekstowego, ale również oglądając film prezentujący zastosowanie, użycie danego wyrobu, jego montaż, serwis i robi to w sposób atrakcyjny wizualnie (oczywiście jeśli film zostanie zrobiony zgodnie ze sztuką).

Przykład filmu typu explainer:

Explainer video to doskonały sposób na uzupełnienie prezentacji produktu online czy opisu usługi. Film jest dużo bardziej angażującym medium od tekstu, czy nawet nieruchomej grafiki. Jest atrakcyjniejszy dla oka, a treści w nim przekazywane są lepiej przyswajane. Towarzyszący głos lektora, pojawiające się napisy, elementy graficzne pomagają w przedstawieniu wyrobu kompleksowo i komfortowo dla odbiorcy. Widząc i słysząc opis produktu chętniej po niego sięgniemy, łatwiej zapamiętamy jego markę. Co więcej taki materiał pozwala ukazać w filmie to co nieuchwytne w formie pisemnej, przekazać wiele informacji istotnych dla różnych grup odbiorców, jak chociażby proporcje wielkości, rodzaj materiału z jakiego jest wykonany, sposób działania, zawartość opakowania i wiele innych, których nie sposób zawrzeć w opisie skróconym i ogólnym prezentowanym w katalogu, czy e-sklepie.

Poza czystą prezentacją produktu warto zwrócić uwagę, iż explainer video stwarza okazję do ukazania produktu lub usługi danej firmy w szerszym kontekście dostarczając wiedzy fachowej, poradnikowej, której elementem jest produkt reklamowy.

Jeśli szukasz głosu do filmów typu explainer video, filmów reklamowych, promocyjnych lub innego rodzaju, zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. Wykonuję nagrania lektorskie na potrzeby reklam, filmów, zapowiedzi telefonicznych, komunikatów głosowych i innych.

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 19-10-2016

Przeczytaj następny wpis Dobieranie głosu do reklamy

Powrót do strony głównej bloga »