790 78 78 98

Test prędkości serwisów do udostępniania dużych plików

Żeby udostępnić duży plik przez Internet można go przesłać wykorzystując darmowe serwisy. Na mojej liście polecanych serwisów zawarłem podstawowe informacje o nich, tj. maksymalny rozmiar pliku, czas jego przechowywania na serwerze, ewentualne uwagi oraz szybkość pobierania pliku. Pomyślałem, że będzie to bardzo dobra wskazówka dla osoby, która chce szybko podjąć decyzję o wyborze serwisu.

Zobacz: Lista darmowych serwisów - Jak przesłać duży plik?

Musiałem więc sprawdzić z jaką prędkością wymienione przeze mnie serwisy pozwalają ściągnąć umieszczony wcześniej plik.

Jak został wykonany test prędkości?

Na wszystkich serwisach zamieściłem ten sam plik o objętości 500 MB. Następnie z każdego z nich pobrałem udostępniony plik trzykrotnie, po jednym razie każdego dnia, i dla każdego z nich zanotowałem średnią prędkość pobierania pliku. Całość testu trwała trzy dni. Dzięki temu miałem dla każdego serwisu po trzy odczyty, z których wyciągnąłem średnią.

Testy wykonałem w godzinach 13:00 - 15:00 w dniach: poniedziałek (1), wtorek (2), sobota (3). Celowo tutaj wybrałem dwa dni robocze oraz jeden wolny, żeby zobaczyć jak to wpłynie na szybkość ściągania.

Wyniki

 Dzień 1Dzień 2Dzień 3Średnia
WeTransfer6,163,55,2 MB/s
PrześlijMi.pl99,19,19,1 MB/s
BlueCloud.pro3,54,54,24,1 MB/s
Filemail55,75,55,4 MB/s
Dropbox5,75,855,5 MB/s

Test aktualny na listopad 2018.

Wartości odczytów są zaokrąglone do jednego miejsca po przecinku.

Podsumowanie

Prawie wszystkie testowane serwisy oferują podobną szybkość pobierania ok. 5 MB/s. Z tą prędkością plik o objętości 500 MB pobierzemy w niecałe 2 minuty. Zdecydowanie od reszty odróżnia się serwis PrześlijMi.pl, który daje prawie dwa razy większą prędkość i to dość stabilnie, bo niezależnie od dnia osiągał zbliżone wartości.

Oczywiście szybkość ściągania z tego typu serwisu nie będzie zawsze taka sama i zależy od wielu czynników, np. od pory dnia, dnia tygodnia, Twojej lokalizacji i oczywiście Twojego łącza.

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 20-11-2018

Powrót do strony głównej bloga »